Wyszukiwarka opon Dealer Finder

Rotowanie opon

Czasami nierównomierne zużycie opony może zostać skorygowane dzięki rotacji. Aby dowiedzieć się, który wzorzec rotacji jest odpowiedni dla Twoich opon, zajrzyj do instrukcji lub skonsultuj się z dilerem Toyo.


Jeżeli Twoje opony noszą znamiona nierównomiernego zużycia, poproś dilera Toyo, aby sprawdził i ewentualnie naprawił geometrię nadwozia, balans i możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, zanim przystąpisz do rotowania. Niekiedy przednie i tylne opony wymagają innego ciśnienia po rotacji, nie zapomnij dostosować ciśnienia w oponach do ich nowych pozycji. W sekcji "ODPOWIEDNIE CIŚNIENIE" znajdziesz się więcej informacji na ten temat.
 
Celem regularnej rotacji opon jest uzyskanie równomiernego zużycia wszystkich opon . Zanim jednak rozpoczniesz rotowanie opon, sprawdź zalecenia producenta w instrukcji obsługi. Jeżeli nie zostały tam sprecyzowane specyficzne okresy lub wzory rotacji, powinieneś rotować opony przednie z tylnymi co 10% lub maksymalnie 15% zużycia. Nieregularnie zużyte opony mogą wymagać częstszego rotowania.


Typowe schematy rotacji

Czasami opony nie mogą być rotowane według typowych schematów, dotyczy to opon jednokierunkowych z asymetrycznym wzorem bieżnika. Niektóre pojazdy mogą mieć różnej wielkości opony montowane na przedniej i tylnej osi, tego typu opon także nie można dowolnie rotować. Aby dowiedzieć się, jak postępować w takich wypadkach, zajrzyj do instrukcji obsługi lub odwiedź Swojego dilera Toyo.