Wyszukiwarka opon Dealer Finder

Aktualności

Toyo Tires tworzy “noair”

18 września 2017

Hyogo, Japonia – 11 września 2017 - firma Toyo Tire & Rubber Co., Ltd. (Prezydent & CEO: Takashi Shimizu) prowadzi badania mające na celu wykorzystanie możliwości stojących przed oponami samochodowymi w kontekście przyszłych zmian w mobilnym społeczeństwie. Toyo Tires ogłosiło opracowanie "noair", neo-futurystycznych opon, które nie wymagają wypełniania powietrzem.

Toyo Tires przeprowadziło dogłębną analizę istniejącej "podstawowej struktury opon pneumatycznych", która łagodzi uderzenia nawierzchni poprzez utrzymywanie ciężaru pojazdu dzięki wypełnieniu opony powietrzem. Toyo Tires prowadzi badania nad oponą bez powietrza od 2006 roku zgodnie z założeniem, że podstawowe właściwości opony nie wymagają wypełnienia jej powietrzem. W maju 2012 Toyo Tires zaprezentowało prototyp na specjalistycznej wystawie poświęconej technologiom motoryzacyjnym, aby pokazać poczynione do tej pory postępu. Zmiany w strukturze opony w stosunku do poprzednich prototypów i nieustające próby rozwiązania istniejących problemów, doprowadziły do znaczącego polepszenia wielu wskaźników wydajności oraz umożliwiły zastosowanie opon w praktyce. Toyo Tires będziesz dalej angażowało się w badania nad "noair", dążąc nie tylko do osiągnięcia jak najlepszych wyników w praktyce, ale także do rozwijania całej gałęzi technologicznej.

 

Charakterystyka noair

Po wewnętrznej stronie podstawowa struktura opony składa się ze specjalnie usztywnionych szprych, które zapewniają odpowiednią siłę, zdolną utrzymać obciążenie. Podstawowe zadania opony, dokładniej "jedź, skręć, zatrzymaj się" są realizowane dzięki gumowemu materiałowi na zewnętrznej stronie bieżnika, która ma kontakt z nawierzchnią. Zewnętrzny pierścień między szprychami a gumową częścią bieżnika jest umocniony tworzywem sztucznym wzmacnianym włóknem węglowym (CFRP), który odciąża tarczę.

Poprzednie prototypy radziły sobie z obciążeniem, wykorzystując eliptyczny układ szprych, ale najnowsza wersja ewoluowała w stronę konfiguracji opartej na kształcie litery "X". Szprychy przeplatają się, sięgając na przemian do zewnętrznej i wewnętrznej części opony. Trwałość osiągnięto dzięki unikalnej konfiguracji elementów wspierających.

Podwojono także liczbę szprych (100) w stosunku do poprzedniego modelu. Dzięki temu osiągnięto lepsze rozłożenie nacisku, zmniejszając głośność dźwięku, który jest emitowany przez szprychy w kontakcie z nawierzchnią i tym samym zapewniając jeszcze cichszą jazdę.

 

 

Ewolucja cech charakterystycznych

Trwałość tych opon znacznie przekracza wymogi prawne i regulacyjne dla produktów komercyjnych Toyo Tires (dla opon pneumatycznych) i jest ośmiokrotnie większa niż w poprzednich prototypach. Opór toczenia — wartość siły, która działa przeciwnie do obrotu opon — został zmniejszony o co najmniej połowę w stosunku do poprzednich prototypów i jest nawet o 25% lepszy niż w innych komercyjnych produktach Toyo Tires. Co więcej, poprawiono także parametry związane z ekologią i bezpieczeństwem, takie jak zmniejszenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni o 4%. Jednym z czynników wpływających na poprawę tych wyników, było zastosowanie bardzo efektywnej mieszanki bieżnika znanej jako "Nano Balance Technology". Ta unikalna mieszanka wykorzystywana jest przez Toyo Tires do produkcji najbardziej ekonomicznych opon.
Hałas wytwarzany przez oponę na drodze został wyraźnie zminimalizowany w porównaniu z poprzednimi prototypami i osiągnął podobny poziom do tego uzyskiwanego w aktualnie produkowanych oponach pneumatycznych.

         * Produkty komercyjne Toyo Tires: opony rozmiaru 155/65R13, średnica: 13*4.5-J, ciśnienie powietrza: 200/220 kPa
         *Opony bez powietrza: zewnętrzna średnica 540 mm; szerokość 140 mm; ekwiwalent felgi 14 cali
         *Badania przeprowadzono na terenach testowych należących do Toyo Tires (Tsuno-cho, Koyu-gun, prefektura Miyazaki).

 

■Wydajność w praktyce

Według testów przeprowadzonych przez kierowców z działu badań rozwoju opon (Tire Evaluation Development Department), przy wykorzystaniu prawdziwych samochodów, poziom hałasu wewnątrz pojazdu i komfort jazdy są obszarami, w których nadal należy dokonać poprawek. Jednak przyczepność oraz poziom hałasu na zewnątrz samochodu zostały znacząco poprawione. Dzięki tym postępom różnica między dostępnymi produktami komercyjnymi Toyo Tires (oponami pneumatycznymi) i prototypem zmniejszyła sięj uż znacząco na większości pól.


■Spojrzenie w przyszłość

Toyo Tires poczyniło ogromne postępy w stosunku do poprzednich prototypów, eksplorując możliwość dokonania przełomu technologicznego w sferze doboru materiałów, unikalnej struktury, doskonalenia i integracji różnych technologii i ogólnego balansu.


Prototyp opony niedługo osiągnie poziom, w którym będzie mogła ona być wykorzystana w prawdziwych pojazdach. Dlatego Toyo Tires myśli o przyszłym produkcie nie tylko w kategorii technologicznej innowacji, ale także w kontekście marketingowym. W związku z tym pojawiła się nazwa produktu i warianty kolorystyczne szprych.

 
W społeczeństwie przyszłości, w którym samochody elektryczne i kompaktowe staną się coraz ważniejszym segmentem rynku, wzrośnie potrzeba posiadania bezobsługowych opon. Pojazdy nienarażone na ryzyko "złapania gumy" będą efektywniejsze z perspektywy bezpieczeństwa, dlatego opony niewymagające wypełnienia powietrzem są rozwiązaniem z ogromnym potencjałem.

Choć nadal istnieją kwestie do rozwiązania, zanim te opony będą mogły zostać wykorzystane w praktyce, Toyo Tires będzie wciąż rozwijać poziom wiedzy technologicznej na różnych polach. Firma będzie analizować obecny poziom zaawansowania technologicznego i prowadzić dalsze badania, które poprowadzą nas do lepszą przyszłości dla społeczeństwa mobilnego.

 

Najnowsze wiadomości