Wyszukiwarka opon Dealer Finder

Aktualności

Technologia czujników Toyo Tire

23 kwietnia 2020

Toyo Tire Corporation (Główna siedziba: Itami, Prefektura Hyogo; Prezes & CEO: Takashi Shimizu; dalej, “Toyo Tire”) ogłosiła stworzenie nowej technologii czujników, która wizualizuje w czasie rzeczywistym zachowanie opony podczas jazdy korzystając z AI i technologii cyfrowych. Wykorzystuje je do zdobywania informacji dotyczących stanu opony w tym jej zużycia i obciążenia oraz stanu drogi i zmian na niej powodowanych pogodą i nie tylko. 

Mobilne społeczeństwo stoi w obliczu zbliżającej się epoki CASE1, w związku z czym opony samochodowe muszą stać się inteligentniejsze – posiadać możliwość informowania i komunikowania się, oferować precyzję i możliwość zarządzania kontrolą pojazdu oraz dostarczać informacji, które pomagają w ich konserwacji. W sercu technologii, która ma pomóc to osiągnąć, porusza się Toyo Tire, które prze naprzód z ideą stworzenia dodatkowych korzyści dzięki technologii wykrywania. Opony są jedyną częścią samochodu, która ma bezpośredni kontakt z powierzchnią drogi. Toyo uważa, że można w związku tym wykorzystać je do zbierania różnego rodzaju użytecznych i unikalnych informacji.  

1CASE to akronim od Connected/Autonomous/Shared & Service/Electric (Połączone/Autonomiczne/Dzielone i działające jako usługa/Elektryczne). Odzwierciedla on cztery największe trendy, które pokazują zmiany w branży. 

Toyo Tire stworzyło technologię czujników, w której przymocowane są one do opon i wykrywają warunki drogowe podczas jazdy oraz monitorują stan opony. Ta technologia szacuje limity możliwości opony dzięki zaawansowanym obliczeniom dokonywanym na zdobytych informacjach. Dzięki temu technologia ta pozwoli zebrać i zwizualizować dane niezbędne do ustalenia właściwego zachowanie opony² i siły wywierana na oponę podczas jazdy, co pozwoli lepiej dopasować się do rzeczywistych warunków panujących na drodze, którą porusza się pojazd. 

² Właściwe zachowanie opony (unikalna zmienna Toyo Tire) jest oceniana na podstawie ciśnienia powietrza, temperatury, powierzchni drogi, zużycia i jego nieregularności – danych pozyskanych z opon.

Dzięki temu technologia sprawia, że opony mogą służyć także jako narzędzie do pozyskiwania informacji, wykorzystania tych zebranych i monitorowania w czasie rzeczywistym zarówno zachowania opony jak i pojedynczego pojazdu. Informacje te mogą być przekazywane samochodowi, by poprawić precyzję jazdy i pomóc w unikaniu niebezpieczeństwa na drogach. Toyo Tire planuje dalej rozwijać tę technologię i łączyć ją z innymi zewnętrznymi detektorami oraz innymi technologiami, które umożliwiają postęp w mobilności. 

Technologia rozpoznawania siły działającej w oponach
Idea technologii czujników Toyo Tire to podstawa, która przyczyni się do zwiększenia precyzji prowadzenia oraz bezpieczeństwa dzięki możliwości korzystania z informacji zebranych przez urządzenie. Ponadto nasza technologia określa na podstawie pozyskanych informacji parametry niezbędne oponie, żeby odpowiednio dostosować się do warunków panujących na drodze i właściwe zachowanie opony na drodze. Zostaną one wykorzystane do obliczenia możliwości opony poprzez uzgodnienie modelu siły w oponach, który przybliża wynik w postaci siły opony, wprowadzając do tego modelu informacje uzyskane z czujników przymocowanych do opon. Ten model szacowania siły w oponach jest budowany przy użyciu analizy danych i sztucznej inteligencji, która jest podobna do tej wykorzystanej w technologii, która odpowiada za rozpoznawanie, przetwarzanie i reakcję na głosy lub obrazy w smartfonach. Zostało to ustanowione we współpracy z SAS Institute Japan³.
³ Wiodąca firma w dziedzinie analityki we wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań IoT i wykorzystania technologii AI w wielu branżach za pośrednictwem innowacyjnego oprogramowania i usług (https://www.sas.com/ja_jp/home.html)

Model rozpoznawania siły działającej w oponach
Aby zbudować model rozpoznawania siły w oponach korzystający z analizy danych i AI, wykorzystaliśmy dane treningowe pozyskane dzięki synchronizacji sensorów z różnymi narzędziami mierzącymi przymocowanymi do pojazdu oraz jego opon/kół Po uzyskaniu POC (Proof of concept) potwierdziliśmy możliwości tego modelu zbierając wiele zestawów danych w różnych warunkach, powtarzając testy, ulepszając metodę i nieustannie ją udoskonalając. 

Obecnie z powodzeniem wykorzystaliśmy ten model do oszacowania i wykrycia siły nacisku opon na naszym torze testowym. Toyo Tire zbiera obecnie dane w czasie rzeczywistym dotyczące siły działającej w oponie za pomocą czujników zamontowanych na pojazdach podczas jazdy po drogach publicznych. Osiągnięcie tej technologii nie tylko przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony kierowców, ale również zwiększyłoby potencjał tworzenia nowej wartości dodanej poprzez wykrywanie sposobu użytkowania opon. Celem firmy nie jest po prostu uzyskanie danych za pomocą czujników, jako producent opon Toyo Tire dąży do wspierania bezpieczeństwa dzięki nowej technologii czujników w oponach, a także rozszerzenia swoich możliwości biznesowych.

Najnowsze wiadomości